Knygos „Vilkijos getas 1941-metais“ pristatymas
Lapkričio 12d. Vilkijos miesto bibliotekoje vyko knygos „Vilkijos getas 1941-metais“ pristatymas. Renginyje dalyvavo knygos autoriai – profesorius, medicinos mokslų daktaras, Lietuvos istorijos chronologas Aleksandras Vitkus bei inžinierius matematikas, programuotojas, o dabar ir gidas – Chaimas Bargmanas. Taip pat dalyvavo Vilkijos seniūnas Kazys Bačėnas, Vilkijos parapijos klebonas Linas Šipavičius, Pasaulio tautų teisuolių Domo ir Marijonos Viščių anūkai: Algimantas Smolenskas, Birutė Šlapikienė ir Nijolė Mickuvienė, Vilkijos gimnazijos bendruomenės atstovai, Mokslo ir enciklopedijų leidybos centro atstovės, Vilkijos miesto bibliotekos lankytojai bei Saulėtekių, Daugėliškių ir Padauguvos bibliotekų bibliotekininkės su savo skaitytojais.
Profesorius Aleksandras Vitkus yra parašęs kelis istorijos veikalus, apie 30 straipsnių holokausto tema, kartu su kūrybine grupe kaip režisierius ir scenaristas sukūręs 11 dokumentinių video filmų. Chaimas Bargmanas – daug metų tyrinėjo holokaustą Lietuvoje. Šia tema parašė mokslinių ir populiarių straipsnių. Šis duetas išleido puikią informacinę knygą apie Vilkijos getą 1941-metais. Autoriai rinko medžiagą iš išlikusių archyvinių dokumentų, važiavo į vietas, kur buvo sušaudyti žydų tautybės žmonės, apklausė dar gyvus liudytojus, naudojosi apklausų ir baudžiamųjų bylų medžiaga – taip kūrė šią knygą – tarsi mozaiką iš atskirų gabaliukų. Renginį vedė ir klausimus autoriams uždavinėjo Vilkijos miesto bibliotekininkė Liucija Baltiejienė.
Po knygos pristatymo Vilkijos miesto seniūnas Kazys Bačėnas įteikė svečiams atminimo dovanėles – varpus su Vilkijos ženklu bei 2020 metų kalendorius, sakydamas kad varpas – tai žinios skleidimo simbolis. Palinkėjo tą žinią skleisti ir toliau, nes tik artimai bendraudami mes galime suprasti vieni kitus, paminėjo Belgijos istorijos momentus, kai nesvarbu kokios tautybės žmonės ten gyveno ir buvo sušaudyti, tačiau jie yra pagerbti kaip Belgijos piliečiai ir išsaugota jų žūties ir atminimo vieta. Visiems susirinkusiems palinkėjo susiklausymo, susikalbėjimo ir gerų emocijų.
Viena iš knygos rėmėjų yra Vilkijos miesto seniūnija.
Po seniūno kalbos atsivežtas knygas trumpai pristatė Mokslo ir enciklopedijų leidybos centro mokyklinių ir mokslinių leidinių redakcijos vedėja Irena Stankevičienė, taip pat dalyvavo knygos „Vilkijos getas 1941-metais“ redaktorė Aldona Bendorienė.
Diskusijas pratęsėme prie arbatos puodelio. Dar ilgai bendravome, pasidžiaugėme užsimezgusia gražia draugyste ir renginiu. Atsisveikindami svečiai dėkojo už šiltą bendravimą ir nuoširdumą.